Ana Sayfa / Gündem / OSMAN İLHAN’IN YENİ KİTABI ÇIKTI!

OSMAN İLHAN’IN YENİ KİTABI ÇIKTI!

Uzman Klinik Psikolog Osman İlhan’ın Kitabı Tüm Seçkin Kitapçılarda!

Travmatik Ergenin Terapi Notları kitabı, ergen insanı anlamak ve anlamlandırmak için çok geniş bakış açısını
araç olarak kullanmayı seçti. Sonsuzluk kadar derin olan insan organizmasını anlamlandırmak için delirme pahasına sorgulamalar yapılması gerekliliğine rağmen biz aklımızın iplerinin terli ellerimizden kayıp gitmemesi için gayret
ettik. Kafası karışık travmatik bir ergenin hikâyesinden çıktığımız bu yolculukta kendimizi insanlığın geniş ovalarında bulduk.

İlk önce travmayı anlamaya çalıştık, daha sonra ergenlik dönemini keşif etmeye çalıştık, en sonra travmatik bir ergen ile gerçekleşmiş olan psikoterapi seanslarını onun dilinden anlatmaya çalışarak, bu durumların gerçek hayattaki yansımasını en şeffaf haliyle gördük.
Travmatik ergenimizle psikoterapi seanslarımızda, doludizgin, özgürlük naralarıyla o yemyeşil ovaların çayırlarında ilk çocukluğumuzun şımarıklığıyla etrafta koşuşturduk. İyileşmeye çalıştık, insanlığı iyiliğe davet ettik. Felsefeyi, psikolojiyi, sanatı, bilimi, serbestçe sorgulamayı uçurtma yapıp insanlığın masmavi gökyüzünde uçurtarak, bulutların üzerinde olanları arayıp eğlendik.

Biz insanı, aklımızın bütün kafa karışıklığına rağmen, sonuca ulaşmayı beklemeksizin anlamaya çalıştık, bunu yapmasak eksik kalacaktı bir şeyler biliyorduk, bildiğimizin arkasından gittik. Kitabın satırları arasında yaptığımız yolculuğumuza sizleri de misafir etmek, insanlığın yemyeşil ovalarında birlikte koştuğumuzu bilmek, merakçı bir ruha ilgili bir aklı dâhil etmek, işte bu, insanı anlamaya bir adım daha yaklaştırdı bizi. Merakçı kâşifin yolculuğu kolay olmayacaktı, cevap bekleyen onca soru, keşif edilmeyi bekleyen aklın ve ruhun labirentli yolları vardı. Çocukluğun ilk masumiyetinden, ergenliğin buhranlı dönemlerine, yetişkinliğin vakur olgunluğuna uzanan yolculuktu bu. Travmaların yakıcı anıları, kültürlenmenin kayıtsız kabulleri, çevrenin baskıları, öğrenmelerin paket bilgileri arasında ortaya çıkan kafa karışıklığı ile baş etmek sabır istiyordu. Felsefenin derin sorgulamaları, psikolojinin bilimsel gerçekleri, inançların mistikliği, sanatın romantizmi bu kafa karışıklığını çözmeye yetebilir miydi, yoksa tam oluşun tek şartı ölümü tadacak olan faniliğin sonsuzluğa geçişini beklemekte mi gizliydi. Sorulacak onca sorunun arasında, kafası karışık dünyaya, kafası karışık bir merakçı kâşif daha çok yakışıyordu şüphesiz. O da yakışanı yaptı, sorguladı, anlamaya çalıştı, uyanmak için hiçliğin girdabında kaybolma cesaretini gösterdi, aklının iplerini sımsıkı tutan elleri yeterince terlemeye başlamıştı. Ölümün olduğu bir dünyada geriye kalan her şeyin anlamsızlığına alışmak, kabullenmek, görmezden gelmek ilk başta kolaydı. Çocukluğun travmalarıyla yamalanmış ürkek yanların, anlamsızlığın kucağına kıvrılıp uyumaya alıştığından beri geriye sadece yalnızlık kalmıştı. Yalnızlığının topraklarına kaçışlarınla attığın her tohum büyümüştü,
dikenli sarmaşıklarıyla sarıp kuşattığında benliğini, canın
yanmaya başlamış, bir şeyler değişmeli diye haykırıyordu içindeki olgun yanın. Varlığın uyanmalıydı derin uykusundan, anlamsızlığa anlam arayan ruhunun merakçı kâşifini daha fazla uyutamazdın artık.

Bu kitabımın insanı anlamak için küçücük de olsa bir
katkı sağlayabilmesi umuduyla. İnsana ve onun potansiyeline inananlara selam eder, insanlık onurunu yüceltmek için yakılan her bir ateşin tüm kâinatı sarmasına hizmet edecek merakın daim olmasını ümit ederim.

Osman İlhan (Uzman Klinik Psikolog)

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir