Ana Sayfa / Gündem / Zeytinler Toplanıp Yağ Oluyor

Zeytinler Toplanıp Yağ Oluyor

Bursa’da belediyeye ait arazilerde, refüj ve parklarda yetişen zeytinler toplanıp zeytinyağı haline getirilerek ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Mudanya Belediyesi’nin geçen yıl başlattığı, Topraktan Halka Zeytinyağı projesi kapsamında belediyeye ait arazilerde, refüj ve park gibi kamusal alanlarda yetişen zeytinler belediye ekipleri ve gönüllülerce toplanıp özel bir yağhanede sıkılarak zeytinyağı elde edildi. Elde edilen yağlar şişelenerek ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmaya başlandı. Geçen yıl hasat döneminde yaklaşık 1 ton zeytinyağını, tespit ettikleri ihtiyaç sahibi ailelere dağıttıklarını söyleyen Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, bu sezonda da 1 ton zeytinyağını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Türkyılmaz, “Sözümüz vardı, ‘Halkın malı halkın olacaktır’ dedik. Geçtiğimiz yıl ortak yaşam alanlarında, refüjlerde, parklarda bulunan zeytinler toplandı ve yağ olarak işlendi. Yağları ihtiyaç sahibi insanlara sunmuştuk. Bu yıl da devamı geliyor, önümüzdeki yıl da devamı gelecek. Söylediğimiz gibi ne söz verdiysek yerine getirdik. Kimse, kimsesiz kalmayacak, çocuklar yatağa aç girmeyecek dedik. Halkımızın olan bu değerleri belediyemiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. Her gramında alın teri olan, sevgi olan bu ürünlerimiz ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacaktır.” diye konuştu.

“PROJEMİZİ BÜYÜTEREK ÇOK AİLEYE ULAŞMAYA ÇALŞIYORUZ”

Mudanya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Zeytin Dalı birimi çalışanı Dilara Gencer üretilen zeytinyağlarının dağıtımını üstlenerek, “Gideceğimiz aileleri önceden belirleyip, ihtiyaç sahibi, yaşlı ve engellilere göre ayırt ediyoruz. Bizi görünce, kapılarını çalınca çok mutlu oluyorlar. Projemizi büyüterek olabildiği kadar çok aileye ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir