Ana Sayfa / Gündem / Zübeyde Hanım Müze Gemisi Yerine Millet Kıraathanesi

Zübeyde Hanım Müze Gemisi Yerine Millet Kıraathanesi

Haziran ayında bakım için Alaybey Tersanesi’ne götürülen Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin demirli olduğu yere, ‘Denizci Millet Kıraathanesi yakında hizmetinize açılacaktır’ yazılı afiş asıldı.

Yıllardır İzmir’de Alsancak Pasaport İskelesi’nde demirli olan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi’nin Millet Kıraathanesi’ne dönüştürüleceği iddiaları tartışma yarattı. Konuyu TBMM gündemine getiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bakan, önergesinde, “Atatürk’ün annesinin adını taşıyan Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, müze olarak kalmaya devam edecek midir?” diye sordu.

KARŞIYAKA BELEDİYESİ’NDEN RESMİ TALEP

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Zübeyde Hanım Gemisi, İzmir’imizin simgelerindendir. Bir süredir bakımda olan Yüzer Müze’nin ne hikmetse Millet Kıraathanesi’ne dönüştürüleceği söyleniyor. Böyle bir şeyin kabul edilmesi mümkün değildir. Atatürk’ün kenti olan ve annesi Zübeyde Hanım’ı da en önemli emaneti olarak bağrında yaşatan Karşıyaka, bu tarihi değerimize de sahip çıkacaktır. Zübeyde Hanım Eğitim ve Müze Gemisi, kültürün başkenti haline dönüştürdüğümüz Karşıyaka’nın sahilinde, Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı ile Kadına Saygı Müzesi’nin yanı başında demirlemelidir. Bu konuda resmi girişimleri başlattık. Geçmiş dönemlerde sembolik rakamlara kurumlara verilmeye çalışılan Müze Gemi’ye Karşıyaka hak ettiği değeri gösterecektir.” dedi.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir