Ana Sayfa / Gündem / Hayali O Ses Türkiye’ye Gitmek
Müzikte "mutlak kulak" olarak adlandırılan ve nadir rastlanan yeteneğe sahip 19 yaşındaki görme engelli Nurcihan Arvas, özel yeteneğiyle beğeni topluyor. ( Özkan Bilgin - Anadolu Ajansı )

Hayali O Ses Türkiye’ye Gitmek

Van’da yaşayan 19 yaşındaki görme engelli Nurcihan Arvas, müzikte ‘mutlak kulak’ olarak adlandırılan ve nadir rastlanan bir yeteneğe sahip.

Yeteneğini ilk olarak İpekyolu Engelsiz Yaşam Akademisi’nde eğitim gören engelli arkadaşı Tuğba Sağlam’ın fark ettiği Nurcihan Arvas, tüm seslerin nota karşılığını ezberden verebiliyor. Müzik eğitimi almaya başlayan, kısa sürede birçok enstrüman çalan ve besteler yaparak şarkılar söyleyen Arvas, özel yeteneğiyle ilgi çekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığınca 6 Kasım’da kentte düzenlenen Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında da bölge genelinde birinci olan Nurcihan Arvas’ın hayali, “O Ses Türkiye” yarışmasına katılmak. Uzun süredir müzik eğitimi almak istediğini, bu hayaline Engelsiz Yaşam Akademisi sayesinde ulaştığını söyleyen Arvas, “Akademiye gelirken müzik atölyesinde sürekli sesler duyuyordum. Sonra bunların nota karşılığını bulmaya çalıştım. Arkadaşım da bunu geliştirmem için müzik atölyesine gelmemi istedi. Şimdi burada müzik öğreniyorum.” dedi. Baba Mehmet Cahit Arvas da akademi sayesinde kızının yeniden hayata tutunduğunu belirterek, müzik sayesinde artık çok daha mutlu olduğunu söyledi.

“MÜTHİŞ BİR YETENEĞE SAHİP”

Nurcihan Arvas’ın özel yeteneğe sahip olduğunu, mutlak kulak özelliğiyle herhangi bir referans almadan bütün sesleri ezbere söyleyebildiğini anlatan müzik öğretmeni Baran Atabay, “Bu özellik, normal gelişim gösteren insanlarda milyonda bir kişide mevcut. Burada ne kadar şanslı olduğumuzu görüyorsunuz. Çünkü Nurcihan özel bir çocuk olmasına rağmen müthiş bir yeteneğe sahip. Bu özelliği, onun gibi özel gereksinimli arkadaşı Tuğba keşfetti. Nurcihan, piyanoda sekiz farklı sesi çıkardığımızda bu sesleri hepsini ezbere söylüyor.
Bunun yanında gitar ve flüt çalışıyor. Üniversitede müzik bölümü öğrencileriyle bunu test ettik ve herkes ağzı açık izledi. Çünkü ilk kez bir mutlak kulak ile karşılaştılar. Bu inanılmaz heyecan verici.” ifadelerini kullandı. Akademide bin 500 engelli bireye hizmet verdiklerini belirten Akademi Müdürü Ömer Durmiş, “İpekyolu Kaymakamımız Cemil Öztürk bir yıl önce Nurcihan’a gitar hediye etti. Ardından burada müzik eğitimi aldı. Hiçbir eğitim almadan piyanonun seslerinin nota karşılığını veriyor. Bu çok nadir bir durum.” şeklinde konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir