Ana Sayfa / Teknoloji / Lise Öğrencileri Engelsiz Mause Yaptı

Lise Öğrencileri Engelsiz Mause Yaptı

Fiziksel engellilerin bilgisayar kullanımını kolaylaştırmak için, lise öğrencileri gözlüğe monteli sadece baş hareketleriyle kullanılabilen ‘Engelsiz Mouse’ geliştirdi.

Hatay’ın Hassa ilçesindeki Aktepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri fiziksel yetersizlikleri sebebiyle bilgisayar kullanmakta zorlanan, bilişimin kullanıldığı alanlarda iş bulma sorunu yaşayan engellilere kolaylık sağlayabilecek bir proje arayışına girdi. Lise öğrencileri, kolu olmayan ya da felçli olup da kolunu kullanamayan engellilerin işlerini kolaylaştırmak için çalışıp 100 lira harcayarak yeni mouse yaptı. Elektronik tasarım ve kodlama aşamalarından başarılı bir şekilde geçirerek kullanıma hazır hale getirdikleri mouse aparatını, bir gözlüğe monte edip cihazın baş hareketleriyle çalışmasını sağladı. Okulun Bilişim Teknolojileri öğretmeni aynı zamanda da projenin koordinatörlüğünü yürüten Mehmet Ragıp Özdemir, kullanıma hazır olan cihaza engelleri ortadan kaldırdığı için ‘engelsiz mouse’ adını verdiklerini söyledi.

“TÜBİTAK’IN DESTEKLEDİĞİ BİLİM ŞENLİĞİNDE SERGİLENECEK”

Uzun zamandır öğrencilerinin engelliler ve gaziler için bir proje geliştirmeyi istediklerini, bunun üzerine harekete geçtiklerini ifade eden Mehmet Ragıp Özdemir, “Öğrencilerimiz aldıkları uygulamalı eğitimler sonucunda, sensör kartları ve geliştirme kartlarından böyle bir projeyi yapabileceklerini düşündüler ve yapmaya karar verdiler. Projenin yazılım, tasarım ve elektronik tasarım aşamaları yaklaşık bir yıl sürdü. Bir yılın sonunda bu projeyi hayata geçirdik. Öğrencilerimiz gayet istekli ve hevesliler. Bu projeyi geliştirmek için de geceli gündüzlü uzun bir zaman harcadılar. Projemiz, bir gözlük üzerine monte edilmiş çip ve mikroçiplerden oluşmakta. Bu mikroçipler, kafa hareketlerine göre bilgisayarın mousena yönlendirmekte ve yaptığımız bir buton aracılığıyla da tıklama işlemini gerçekleştirmekte.” diye konuştu. Özdemir, yaptıkları projeyi yılsonunda TÜBİTAK’IN da desteklediği bilim şenliğinde sergileyeceklerini sözlerine ekleyerek, “İster ayakta dururken, ister otururken isterse de yatarken istediğiniz pozisyonda iş yaparken bile mouseun hareketlerinin kontrol edebilirsiniz. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu tarz projeleri yapan piyasada aktif bir şekilde bulunan herhangi bir ürün yok. Bu projenin benzerleri yurt dışında yapılmakta ama maliyeti oldukça yüksek. Yaklaşık 10 binlerce lira civarında. Yapılan benzer çalışmalarda bizim yaptığımız gibi kablosuz ve butonlu çalışma göremedik.” dedi.

“İMKÂNLAR SAĞLANDIĞI ZAMAN DAHA GÜZEL PROJELER ÜRETEBİLECEKLER”

Projede görev alan öğrencilerden Ömer Faruk Can projeyi geliştirme safhasında öğretmen ve idarecilerinin kendilerine güvendiklerini, kendilerinin de bu güveni boşa çıkarmadıkları için mutlu olduklarını söyleyerek, yaptıkları proje ile kendilerine imkân verilince neler yapabildiklerini gösterdiklerini, kendilerinin daha iyi projeler yapmak istediklerini fakat maddi imkânlar kısıtlı olduğu için yeterli imkânlar sağlandığı takdirde daha güzel projeler üretebileceklerini belirtti.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir