Ana Sayfa / Gündem / O Artık Kendi İşinin Patronu

O Artık Kendi İşinin Patronu

Ortopedik engelli Hamit Coşut (46), Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) aldığı 50 bin liralık hibe desteğiyle tel örgü imalathanesi açtı.

Şırnak İdil’de yaşayan ortopedik engelli Hamit Coşut İŞKUR’un kendi işini kurmak isteyenlere yönelik projesine başvurmasıyla kuruluş aşamasında kuruluş desteği olarak 3 bin TL, iş yerini işletme gideri olarak 11 bin TL, makine tesisat alımı olarak da 36 bin TL olmak üzere toplamda 50 bin liralık hibe desteği alarak tel örgü imalathanesi kurdu. Daha önce inşaatlarda boyacılık yaparak geçimini sağlayan 8 çocuk babası Hamit Coşut, kendi işinin sahibi olduğu için çok mutlu olduğunu anlattı. Coşut, İŞKUR yetkililerine teşekkür ederek, “Uzun yıllar inşaatlarda çalıştım. Batı illerinde 8-9 sene mevsimlik işçi olarak çalıştım. Artık işçi olarak çalışacak gücüm kalmadı. Engellilere yönelik Kendi İşini Kendin Kur Projesi kapsamında tel örgü projesini yaptım. Allah’a şükür projem kabul edildi. Projem kabul olunca bende çok mutlu oldum. İnsan iş sahibi olunca çok mutlu oluyor. Böyle bir iş yeri açmak benim her zaman hayalimdi. Kaymakamlıktan, belediyeden, kamu kurumlarından tel örgülerimin alınması için destek bekliyorum.” dedi.

VATANDAŞLARIN MUTLULUĞU BİZİM DE MUTLULUĞUMUZ

Şırnak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mehmet Sadık Bora, Hamit Coşut’un kurduğu imalathaneyi ziyaret ederek İŞKUR olarak her zaman dezavantajlı gruplara destek verdiklerini, başta engelliler olmak üzere tüm kesimler için böylesi projelere destek olacaklarını söyleyen Bora, “Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, kamu istihdam kurumudur. Genel müdürümüz bizlere her zaman dezavantajlı grup olarak nitelendirdiğimiz gençler, bayanlar ve engellilere yönelik çalışmalarımızı hızlandırmamız ve destek vermemiz konusunda bize talimat verilmektedir. Biz de özellikle engelli vatandaşlarımıza kendi işlerini kurma projesi kapsamında yardımcı olmak istedik. Engelli kardeşim Hamit Coşut yanımıza geldi. İşsiz olduğunu söyledi. İş kurmak istediğini fakat elinde imkanı olmadığını söyledi. Biz de devletimizin engellilere vermiş olduğu kendi işini kurma projesi kapsamında vatandaşımızı hem bilgilendirdik hem de kendisine yardımcı olacağımızı söyledik. Kendi projesini yapıp bize getirdikten sonra personellerimizin yardımı ile Ankara İş Kurumu Genel Müdürlüğü’ne illettik. Genel Müdürlüğümüz tarafından projesi kabul edilerek vatandaşımız üretime geçmiş durumdadır. Şu anda çit teli üretimi yapmaktadır.Şırnak ilimizde bu güzel sevindirici projeleri artırarak vatandaşlarımızı devletin imkanları ile buluşturma adına çok daha büyük işler yapacağımıza inanıyoruz. Vatandaşlarımızın mutluluğu bizim de mutluluğumuzdur. Biz bunun için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir