Ana Sayfa / Yazarlarımız / Mine Sueri / Tam da Bunu Yapmak Lazım
Belki de…

Tam da Bunu Yapmak Lazım
Belki de…

Tırnağın var ise başın kaşı, kimseden kimseye vefa yoğ imiş… Karacaoğlan ne de güzel demiş.
Vefa nedir sizce, vefalı insan nasıl olur ya da olmalıdır?
Vefasızlığın çok sık yaşandığı günümüzde menfaatlerin, entrikaların, çıkar ilişkilerinin, daha bir çok şeyin sanal yaşandığı ve en önemlisi vefasızların prim yaptığı bu devirde vefadan söz etmenin tam zamanı.
Biraz vefa üzerine konuşalım…
Herkeste bulunmayan, bir insanın kişiliğini yansıtan, en önemli özelliklerden biridir ve insanlar arasındaki bağı kuvvetlendiren güzel bir duygudur VEFA. Samimi olduğumuz insanlara veya zor duruma düştüğümüzde yanımızda olanlara karşı duyduğumuz gönül borcudur. Sevgi, saygı, şefkat, sabır, fedakarlık, merhamet, kıymet bilme, önemseme, sadakat, güven, hoşgörü, heyecan, sevinç, hüzün gibi bir çok duyguyu bir arada barındıran ve en önemlisi de bir paylaşımdır. Arkadaşlarınızın, yakınlarınızın sizе olan bаğlılıklаrının göstergesidir.
Vefa borcu kredi kartı borcu gibi bir borç değildir. Erdemdir, gönül borcudur, kendini bilmektir. Dostlukların devamlılığını sağlayan insanın itibarını ve şerefini arttıran ASİL BİR DUYGUDUR. Bir çoğu ne anlama geldiğini bilmez bile, sadece İstanbul’da bir semt adı zannetmekten öte yer edememiştir hafızalarında.
Artık toplumumuzda insanlar iyilik bilmez hale geldi, bu yüzdendir hatır gönülde kalmadı. Kimse kimseye bu duyguyu hissetmez oldu hatta ve hatta kaybettiğimiz duygular içerisinde ilk sırayı aldı diyebiliriz. Hissizleştik yani toplum olarak… Dolayısıyla insanlar birbirinden uzaklaştı. Birileri kendi işlerini görene dek sizin yanınızda yer alır oldu.
Öte yandan, üzerimizde hakkı ve hukuku olan insanların zor zamanlarında, ne kadar yanında olduğumuz, vefalı olup olmadığımız onların sıkıntılı zamanlarında belli edecektir kendini. Her birimizin yaşadığı, tecrübe ettiği vefa ya da vefasızlığı ders alacağı bir geçmişi olmuştur mutlaka. Ama kimse vefasız olduğunu kabul etmez hayatta. Herkesin kendine göre “haklı bir gerekçesi” olmuştur hep ya da bulacaktır. Hatta eşi benzeri görülmemiş bir nankörlüğün içinde olanlar bile vefadan söz ederek sizi şaşkına çevireceklerdir.
Yakın zamanda bana vefasızlığı bir kez daha hatırlamama sebep olan birileri gibi…
Hüseyin Kazım Kadri’nin şu sözüdür: “Dostlarınızdan bir vefasızlık görürseniz, onları sakın kırmayın. Üslup ile geri çekilin.”tam da bunu yapmak lazım belki de…
Vefalı dostlarınız olması temennisi ile sevgi ile kalın…

Bu habere de bakabilirisiniz

Sen de bir ah çekip
nerede o eski bayramlar
diyor musun?

Sevgili okurlarım; Her bayram olduğu gibi bu bayramda da anılar, hatıralar, gelenek ve göreneklerimiz aklımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir