Ana Sayfa / Başarı Hikayeleri / Bacak Kemiğinden Çene Kemiği Yaptılar

Bacak Kemiğinden Çene Kemiği Yaptılar

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 74 yaşındaki kadın hasta K.S.’ye bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı.

Çene kemiğinde gelişen tümörün ağız içini kapladığı ve gıda almasını engellediği için ESOGÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne başvuran K.S.’nin, ameliyatına karar verildi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydan Köse ve ekibinin gerçekleştirdiği 6 saatlik operasyonla K.S.’ye bacak kemiğinden çene kemiği yapıldı. Kanserli 8 santimetrelik çene kemiği çıkarıldıktan sonra alt bacak kemik ve derisinden yeni çene kemiği ve etraf dokusu yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Aydan Köse, ileri mikro cerrahi tekniklerinin kullanıldığı operasyonda, bacak kemiğinin damarlarının çene bölgesindeki damarlar ile birleştirildiğini böylece hastanın yeniden sağlığına kavuştuğunu belirterek, “Nadir görülen bu kemik kanseri tipinde cerrahi tedavi çoğu zaman tek seçenektir.

Böyle durumlarda büyük miktarda kemik parçası çıkarılması gerektiğinden, hastanın yüz görünümünün bozulmasının yanı sıra alt çene kaybı nedeniyle beslenme fonksiyonları da olumsuz etkilenebilmektedir. Serbest doku nakli olarak adlandırılan bu operasyonlarda iki farklı alanda çalışılması ve damar onarımlarının mikroskop altında yapılması uzun operasyon sürelerini gerektirmektedir. Hastanın başka genel sağlık problemlerinin olması durumunda ise riskli durumlar ortaya çıkabilmektedir. Hastamız, ileri yaşına rağmen gerek ek sağlık probleminin olmaması, gerekse tedaviye uyumlu olması nedeniyle operasyon ve operasyon sonrası süreçler son derece başarılı ve sorunsuz geçmiştir.” şeklinde konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir