Ana Sayfa / Gündem / Çalışan anneye 5 destek

Çalışan anneye 5 destek

Çalışan kadınlar çocuk sahibi olduklarında devlet maddi destek sağlıyor, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, anneye doğum yardımından, çoçuğa kreş yardımına kadar birçok hak tanınıyor. bu kapsamda devlet tarafından annelere 5 farklı ödeme yapılıyor

1)  Anneye Doğum Yardımı

Devlet tarafından çocuklu çalışan anneye belli oranlarda doğum yardımı yapılıyor. Doğum yardımı ya da halk arasında bilinen adıyla çocuk yardımı da alıyor. Doğum yardımıyla anneye ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve sonraki çocuklarda 600 lira ödeniyor. Doğum yardımından yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne başvurmak gerekiyor.

2) Süt Parası

Devlet tarafından doğum yapan kadına süt ve emzirme parası olarak veriliyor. Bu imkandan SSK kapsamında çalışan anneler, yine SSK’lı çalışan babalar da faydalanabiliyor. Bağ-Kur’lu anneler de süt parası alabiliyor. Annelere sağlanan süt parası desteği aynı kalmıyor, her yıl yeniden hesaplanarak güncel bir rakam belirleniyor. 2019 yılı için alınacak süt parası ise 180 lira. Emzirme ödeneği bir kereliğine verilen bir ödenektir.

3) Doğum parası

SSK’lı çalışan kadınlar doğum yardımı adı altında doğum izni döneminde iş görmezlik parası alırlar. Bu dönemde anneler işe gidemedikleri süre boyunca maaşından mahrum kalmasın diye, doğum izninde çalışmadıkları dönemin parasını iş göremezlik ödeneği altında devletten alıyor. Bu ödeneği alabilmek için doğumun gerçekleştiği tarihten önceki yıl için en az 90 gün sigorta primi ödenmesi gerekiyor. Bir başka şart ise doğum izni süresince işyerinde çalışılmıyor olması gerekiyor. 2019 yılı asgari ücretli çalışan bir annenin alacağı doğum parası 6 bin 367 lira’dır.

4) Yarım Gün Çalışma Desteği

İşçi statüsünde sigortalı çalışan tüm kadın anneler doğum izninden sonra çocukları okul çağına gelene kadar yarı zamanlı çalışabiliyor. Annelik izni sonrasında birinci doğumda 2, ikinci doğumda 4, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Engelli çocuğu olanlarda süre 12 ay olarak uygulanacak. Böylece çalışan anneler yarı zamanlı çalışsa da tam maaş alıyor ve maaştan hiçbir kesinti yapılmıyor. Ayrıca çalışan annelerin; çocuk, ilkokula başlayana kadar yarım gün çalışma hakları da bulunuyor. Bu durumda yarım maaş alınıyor, fiili çalışmaya bağlı ödemeler devam ediyor.

5) Kreş Yardımı

Çalışan annelere devlet kreş yardımı da yapıyor. Artık anneler ‘çocuğumu nereye bırakacağım’ endişesi taşımayacak. Destek için temel kriter ise annenin maaş durumu. Asgari ücretle çalışan anneler devletin sunduğu destekten faydalanıyor. Ayrıca 2018 yılında kreş yardımının şartları da değiştirildi ve destek miktarı artırıldı. Kadın çalışanlara yapılacak kreş yardımı, gelir vergisinden de istisna tutuldu ve bu rakam asgari ücretin yüzde 15’inden asgari ücretin yüzde 50’sine çıkartıldı.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir