Ana Sayfa / EĞİTİM / Engelli öğrencilerin yaşam becerilerini arttıran ‘model evler’in sayısı çoğalıyor

Engelli öğrencilerin yaşam becerilerini arttıran ‘model evler’in sayısı çoğalıyor

MEB tarafından zihinsel engelli ve otizmli öğrencilerin kendi ayakları üzerinde durmabilmeleri ve hayata tutunmayı öğrendikkleri özel eğitim uygulama okullarında yapılan model evlerin sayısı 85’e ulaştı. Bakanlık tarafından açıklalanan sayıya göre yıl sonuna kadar 20 uygulama evinin daha hayata geçirilmesi planlanıyor.

MEB tarafından zihinsel engelli ve otizmli öğrencilerin kendi ayakları üzerinde durmabilmeleri ve hayata tutunmayı öğrendikkleri özel eğitim uygulama okullarında yapılan model evlerin sayısı 85’e ulaştı. Bakanlıkça Türkiye genelinde hayata geçirilen özel eğitim uygulama okullarında, orta-ağır zihinsel engeli veya otizmi öğrencilere öz bakım becerilerini geliştirmeleri ve topluma uyum sağlayabilmeleri amacıyla eğitim veriliyor.

Öğrenciler bu okullarda yaş ve gelişim seviyelerine uygun kademelerde eğitim alıyor. Bu kapsamda 80 ilde 311’i ilkokul, 310’u ortaokul, 264’ü lise kademesi olmak üzere 885 okul bulunuyor. Genellikle üç kademenin aynı binada bulunduğu okullarda, 374 farklı binada öğrencilere hizmet sunuluyor.

YAŞAM BECERİLERİNİ ARTTIRIYORLAR

Bakanlık tarafından açıklalanan sayıya göre yıl sonuna kadar 20 uygulama evinin daha hayata geçirilmesi planlanıyor. Öğrenciler, 1+1 olarak kurgulanan uygulama evlerinde, mutfak cihazlarını çalıştırma, yatak toplama, kapıları kilitleme, ütü ve elektrik süpürgesi kullanma, öz bakımlarını yapma gibi eğitimlerle yaşam becerileri arttırıyorlar.

 

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir