Ana Sayfa / Yazarlarımız / Mine Sueri / Senin Bakışlarında Gizlidir…

Senin Bakışlarında Gizlidir…

Bir zamanlar hayatın anlamını bulmaya kararlı bir adam yaşarmış. Bulduğu yanıtların hiçbiri ona yetmezmiş. Artık canına tak edince başkalarına sormaya karar vermiş. Fakat aldığı yanıtlarda ona yetmemiş. Köyleri kasabaları ülkeleri dolaşmış ve bu arayışla epey zaman geçirmiş. Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona “şu karşı dağları görüyor musun? Orada yaşlı bir bilge yaşar, o sana aradığın yanıtı verebilir” demişler.

Adam zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge “sana bunun yanıtını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor” demiş. Adam hemen kabul etmiş. Bilge adama bir çay kaşığı vermiş ve kaşığa silme zeytinyağı doldurmuş. Şimdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin. Eğer bir damla eksilirse kaybedersin. Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış evet kaşıkta yağ eksilmemiş. “peki, bahçe nasıldı” diye sormuş.

Adam şaşkın ama ben kaşıktan başka bir yere bakmadım ki demiş. Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel demiş bilge. Adam tekrar bahçeye çıkmış ve hayatında gördüğü en güzel bahçe ile karşılaşmış. Geri geldiğinde bilge bahçe nasıldı diye sormuş Adam adeta büyülendiğini söylemiş bilge gülümsemiş ama kaşıkta hiç yağ kalmamış demiş. Ve eklemiş hayat senin bakışınla anlam kazanır.

Ya sadece bir noktayı görürsün hayatın akıp gider sen farkına varmazsın. Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın. Akıp giden zamanın anlam kazanır. Kısaca hayatın anlamı senin bakışlarında gizlidir.

Hayat doğumdan ölüme kadar devam eden bir süreç. Hayatı çok yoğun bir tempoda yaşıyoruz, diğer yandan yaptığımız şeyler gerçekten istediğimiz ve bize keyif veren şeyler mi? Evet sorumluluklarımız var ama kendimize ve hayallerimize zaman ayırmak da en az sorumluluklar kadar önemli değil mi?

Hayatımızın amacı sadece işe gidip gelmek ve boş zamanlarımızda televizyon izlemek olmamalı.
Hayatın anlamı; anlamı olan bir hayat yaşamaktır aslında…
Anın farkındalığına sahip olmak, o an itibariyle sahip olduklarımızın da değerini bilmektir.
Anlamı olan bir hayat yaşamanız dileğiyle…

Bu habere de bakabilirisiniz

Sen de bir ah çekip
nerede o eski bayramlar
diyor musun?

Sevgili okurlarım; Her bayram olduğu gibi bu bayramda da anılar, hatıralar, gelenek ve göreneklerimiz aklımıza …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir