Ana Sayfa / Teknoloji / Üniversiteli Gençler Eli Olmayan Çocuğa Robot El Tasarladılar

Üniversiteli Gençler Eli Olmayan Çocuğa Robot El Tasarladılar

Kahramanmaraş’ta bir grup üniversite öğrencisi, doğuştan sol eli olmayan çocuk için ‘Robotel’ tasarladı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öğrenci kolu Educational Activities, elektrik-elektronik mühendisliği öğrencileri Doğuştan son eli olmayan çocuk için ‘Robotel’ tasarladılar. ‘Robotel’i blender programı kullanılarak çizimini yapıldıktan sonra 3D printer’da parçaları basıldı. Son olarak da elin parçaları birleştirilerek çalışma tamamlandı. ‘Robotel’, test aşamasından geçtikten sonra engelli küçük Furkan’a teslim edildi.

Üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan robotel’in test aşamasında olduğunu ve geliştirileceğini söyleyen Kahramanmaraş Teknokent Genel Müdürü Mahit Güneş, “Elektrik ve elektronik mühendisliği öğrencilerimiz, sanayideki projeci arkadaşlarımıza ön kuluçka merkezinden faydalandırmak için duyurularımızı yaptık. AR-GE proje pazarlarımız düzenleniyor ve dereceye giren projelerimizi biz burada ücretsiz ofis imkanı veriyoruz. Yapılan çalışma elektrik mühendisliği öğrencilerinin yaptığı bir çalışma. Robotel ile ilgili bir proje ve geliştirilebilir. Şuanda test aşamaları devam ediyor” diye konuştu.

“PROJENİN İŞLEVİ ÇOK BÜYÜK, MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK”

Elektrik elektronik mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi Abdülkadir Aktekin, ‘Robotel’i Furkan için yaptıklarını ve ilk kez tasarladıklarını belirtti. Aktekin, “‘Robotel’ Türkiye’nin projesine bizde destek vermek istedik. Furkan ile iletişime geçtikten sonra doğuştan elinin olmadığını öğrendik. Ona bir ‘Robotel’ yapmak istedik. El ölçülerini falan aldıktan sonra Furkan’ı çalışma alanımıza getirip ona makinemizde ‘Robotel’ basıp hazırladık. Süreç biraz uzun sürdü çünkü ilk defa yaptık. Projenin işlevi çok büyük, maliyeti çok düşük ve bunu diğer engelli vatandaşlarımıza yapabiliriz ve Türkiye çapına yayabiliriz. Bunun için hayırseverlerin desteklerini bekliyoruz” dedi.

“TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Robotel sayesinde günlük hayatında bütün işlerini daha rahat halledebileceğini söyleyen Furkan Eytemiş, “Benim doğuştan elim yok ve böyle bir işe başvuruldu. Projenin eli robotel ve bana bu eli taktılar. Günlük hayatımda bütün işlerimi halledebiliyorum. Bunu yapan abilerime ve ablalarıma teşekkür ediyorum. Benim gibi engeli olan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum çok kullanışlı. Şuan tamamlanmış gibi hissediyorum kendimi” diye konuştu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir