Ana Sayfa / Engelli Hakları / 600 bin engelli annesine erken emeklilik

600 bin engelli annesine erken emeklilik

Hükümet, 600 bin engelli annesine de erken emeklilik kapısını açtı. Engelli çocuğu olan veya engelli bir çocuğu evlat edinen annelere daha avantajlı koşullarla emeklilik hakkı geliyor. Onlar hayatta olmadığında da çocukları maaş almaya devam edecek.

Hükümet, 82 milyon vatandaşa yönelik sosyal koruma alanlarını daha da güçlendiyor. Ayrıca 600 bin engelli annesine de erken emeklilik kapısını açtı. Engelli çocuğu olan veya engelli bir çocuğu evlat edinen annelere daha avantajlı koşullarla emeklilik hakkı geliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın evde bakım hizmeti verdiği engelli çocuk sayısı 110 bine yaklaşırken, bu kapsamdaki annelere emeklilik konusunda da danışmanlık hizmeti veriliyor.

AYIRIM YAPILMIYOR

Bakıma muhtaç engelli çocuğu bulunan, annneler için memur işçi ve esnaf ayrımıda yapılmıyor. Ayrıca hiçbir işte çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta yaptıranlar da bu haktan yararlanarak emekli olabiliyor.

YENİ SİSTEME GÖRE PRİM ÖDEME

Yeni sisteme göre prim ödeme gün sayılarına 4’te bir oranıında ilave ediliyor. 10 yıl çalışması olanlar 12.5 yıl çalışmış sayılacak. Yıpranmaya tabi işlerde çalışan annelere ayrıca fiili hizmet zammı hakkı bulunuyorsa ilave edilecek ek süresi ayrı hesaplanarak eklenecek. bu bağlamda annelerin, prim gün sayısına ilave edilen sürenin tamamı yaş haddinden indiriliyor.

ENGELLİLER İÇİN 300 PROJE MASADA

Engelli bireylere destek vermek, işgücüne katılımını artırmak amacıyka 300’e yakın proje yaşama geçirilecek. 50 bin olan kamudaki engelli çalışan sayısı, yıl sonna kadar 80 bine çıkacak. Engelli vatandaşların iş bulmalarını kolaylaştırma ve sürdürülebilir istihdamlarını sağlayan “engelli iş koçluğu modeli” kuruluyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir