Ana Sayfa / Gündem / Muhammet Sözen’in 20 yıldır topladığı ağaç köklerinden Trabzon’da ‘Kök Müzesi’ kuruldu

Muhammet Sözen’in 20 yıldır topladığı ağaç köklerinden Trabzon’da ‘Kök Müzesi’ kuruldu

Uzun yıllardır kök koleksiyonculuğu yapan işadamı Muhammet Sözen’in Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırları içinde bulunan değişik yaylalardan topladığı “göknar” ağacı kökleri, Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından müze haline getirildi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza attı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon’a kazandırılan Trabzon Botanik bünyesinde kök müzesi kuruldu. Ortahisar ilçesinin Çamoba Mahallesi’nde 103 bin metrekarelik alanda yapımı tamamlanan, 130 değişik türde yaklaşık olarak 11 bin bitkinin yer aldığı Trabzon Botanik bünyesinde Bitki Kütüphanesi’nden sonra Kök Müzesi de kuruldu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Kök Müzesinin Trabzon Botanik’e renk katacağını söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, “Şehrimizin saygın işadamlarından Muhammet Sözen Bey’İn böyle bir koleksiyonu olduğunu ve ağaç kökleri hususunda çalışmalar yürüttüğünü öğrendik. Kendilerinden koleksiyonlarını şehrimize önemli bir renk katan Trabzon Botanik’e hediye etmelerini istedik. 20 yıl bu konuda çok önemli bir gayretleri olmuş.

Ağaçların toprağın altındaki dünyasını merak için topladığı bu kökleri bize hediye ettiler. Yöresel mimarimiz dikkate alınarak açılan Trabzon Botanik içindeki binalarımızdan birisini kök dünyası adıyla bir müze olarak düzenledik. Şehrimize gelen bütün misafirlerimizin ve tüm Trabzon sakinlerinin Trabzon Botanik’e gelerek gezmelerini öneriyorum. Bir başka kök merakı olan Mustafa Karlankuş da müzemize topladığı kökleri hediye etti. Bu müze Trabzon Botanik’e farklı bir renk kattı” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, Trabzon Botanik bünyesinde Bitki Kütüphanesi de oluşturduklarını ifade etti. Trabzon Botanik’in her yönüyle Trabzon’a değer kazandırdığını dile getiren Gümrükçüoğlu, bu önemli alanı her açıdan zenginleştirmeye devam ettiklerini ifade ederken şunları kaydetti: “Trabzon Botanik bünyesinde ihtisas kütüphanesi olarak bitki kütüphanesi oluşturduk.

Bitki ile alakalı tüm konuları içeren kütüphanemiz bin 500 kitapla açılışa hazırlandı. Kütüphanemizde genel botanik, orman, bitki, toprak, bitki besleme, bitki hastalık ve zararlıları, şifalı bitkiler ile tarım ve hayvancılık konulu bölümler bulunmaktadır. Kütüphanemiz öğrencilere, araştırmacılara ve meraklılara sıcak ve huzurlu bir ortam sunmaktadır. Ayrıca çok yakın zamanda da kök müzesi açılışa hazır hale getirilecektir.”

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir