Siyah Nokta

Merhaba,

Yine okuyup çok beğendiğim güzel ve anlamlı bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istedim,

Günün birinde bir profesör sınıfa girer ve öğrencilere sürpriz bir sınav yapacağını söyler. Öğrenciler masalarında gergin bir şekilde testin başlamasını beklemektedir. Profesör sınıfta dolaşır ve sınav kağıdını sorular gözükmeyecek bir şekilde öğrencilere dağıtır. Hepsini dağıttıktan sonra öğrencilerinden kağıdı döndürmelerini ve soruları yanıtlamaya başlamalarını ister. Herkesi şaşırtan şey ise sınav kağıdında tek bir soru bile olmamasıdır.
Sadece kağıdın ortasında siyah bir nokta vardır.

Profesör soru işaretlerini gidermek adına “ Kağıtta ne görüyorsanız onu yazmanızı istiyorum.” der. Endişeli öğrenciler onlara ne söylendiyse onu yapmaya başlar. Dersin sonunda profesör bütün kağıtları toplar ve yazılan cevapları öğrencilerin önünde sesli bir şekilde okur. Hiçbir istisna olmaksızın hepsi, kağıdın ortasındaki pozisyonunu açıklamaya çalışarak siyah noktayı tarif etmiştir. Hepsi okunduktan sonra sınıf sessizleşir, profesör açıklamaya başlar. “ Bu sınavı notlandırmayacağım, sadece sizi düşündürecek bir şey sunmak istedim. İçinizden hiç kimse kağıdın beyaz kısmı hakkında yazmamış, herkes siyah noktaya odaklanmış. Hayatımızda da aynen bunu yaparız. Beyaz bir kağıdımız sahip olduğumuz veya çevremizde yaşanan bir sürü harika şey var. Ama biz bunların kıymetini bilmiyoruz. Dikkatimizi ve enerjimizi küçük, nokta gibi hatalar ve hayal kırıklıklarına veriyoruz. Sağlık sorunları, ihtiyacımız olan para, sahip olmadığımız lüksler… İlişki karmaşaları, aile üyeleriyle sorunlar, arkadaşlarla ilgili hayal kırıklıkları ve daha pek çoğu…

Hayat özel bir hediye ve her zaman onu kutlamak için nedenlerimiz var. Hayatımız her gün değişiyor ve yenileniyor. Arkadaşlarımız, işimiz, geçim kaynağımız, sevgimiz, ailemiz ve görebildiğimiz bütün mucizeler… Siyah noktaların çok küçük ve az sayıda olduğunun farkına varmalıyız. Buna rağmen siyah noktaların zihnimizi kirletmesine izin veriyoruz. Gözlerinizi hayatınızdaki siyah noktalardan uzaklaştırın. Size lütfedilen her bir şeyin, hayatın size sunduğu her bir anın tadını çıkarın.

Yaşamın güzelliklerini fark ederek yaşamanız dileğiyle…

Bu habere de bakabilirisiniz

Rotamı Oraya Çeviriyorum

Bazı filmlerin açılış sahnesinde bir klişe olarak kişinin sabah rutini gösterilir. Sabah alarmla birlikte yataktan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir