Ana Sayfa / Gündem / İzmir Kemalpaşa’ya İkinci Arıtma Geliyor

İzmir Kemalpaşa’ya İkinci Arıtma Geliyor

Avrupa Birliği standartlarındaki arıtma sayısı ve kişi başına düşen arıtma miktarıyla “Türkiye lideri” olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk arıtmasını 2010 yılında kurduğu Kemalpaşa’ya, Ulucak’a yeni bir arıtma tesisi daha kazandıracak.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son rakamlara göre, Avrupa Birliği standartlarında arıtma sayısı, kişi başına düşen atık su arıtma miktarı ve AB standartlarında arıtım oranı ile Türkiye’de ilk sırada yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sınırlarına yeni bağlanan ilçeler ve bölgelerin gelişen ihtiyaçlarına göre yeni arıtma yatırımlarını sürdürüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında yayınlanan son Dünya Su Gelişim Raporu’na göre nüfusuna göre arıttığı atık su miktarıyla dünya ölçeğinde yüksek gelir düzeyine sahip ülkelerdeki oranı bile geride bırakan İzmir’de, 2019 yılında Kemalpaşa ilçesine ikinci bir arıtma tesisi daha kazandırılacak.

5 bin metreküp evsel atık suyu arıtacak

Ulucak Atık Su Arıtma Tesisi, Kemalpaşa’nın Ulusuluk mevkiinde kurulacak ve Ulucak’la birlikte İstiklal, Atatürk, Cumhuriyet, Damlacık, Kuyucak ve Ansızca mahallelerindeki atık suların arıtılmasını sağlayacak. Önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkılacak tesis, günde 5 bin metreküp evsel atık suyu arıtacak kapasitede olacak ve 25 bin kişiye hizmet edecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, 2010 yılında Kemalpaşa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ni hizmete almıştı. O tarihte 6.5 milyon liraya mal olan tesis, Kemalpaşa ilçe merkezi ile Sütçüler, Armutlu, Örnekköy, Yukarı ve Aşağı Kızılca ile Çınarköy mahallelerinin atık sularını arıtıyor.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir