Ana Sayfa / Başarı Hikayeleri / Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı

Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı

CHP tarafından aday gösterilen ve Avcılar Belediye Başkanlığı’nı yüzde 52 oyla kazanan Turan Hançerli, ‘hergün daha fazla çalışma’ sözü verdi.

Türkiye’de 57 milyon seçmen 31 Mart yerel seçimleri için sandık başına gitti. Seçimleri sonuçları netleşirken kazanan adaylardan dikkat çeken isimler de ön plan çıkmaya başladı. Bunlardan bir tanesi ise Avcılar Belediye Başkanlığı’nı kazanan %95 oranında engelli, iki kol protezi kullanan Turan Hançerli, Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı oldu. Hançerli Twitter’da paylaştığı mesajda “Her gün daha istekli çalışacağım, teşekkürler Avcılar” dedi.

Türkiye’nin ilk engelli belediye başkanı Turan Hançerli kimdir?

1975 yılında Tokat’ta doğan Hançerli, 1993 yılında geçirdiği kaza sonrasında %95 oranında engelli kaldı ve iki kol protezi kullanmaktadır. 1999 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Turan Hançerli daha sonra Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku Yüksek Lisans derecesi de aldıştır. Daha sonra 2000 – 2003 yılları arasında Ankara da özel bir şirkette hukuk müşaviri olarak görev yapmıştır. 2003 yılında Ankara da Hançerli Hukuk Bürosunu kurmuş ve 2007 yılına kadar Ankara’da hizmet verdiği büroyu İstanbul’a taşımıştır.

Turan Hançerli, İngilizce ve orta seviyede Almanca bilmektedir. Turan Hançerli; Deniz Hançerli ile evlidir, Asya ve Neşe isminde iki çocukları vardır. Engelli hakları, ayrımcılık ve örgütlenme konularında 150’yi aşkın seminer ve panel konuşması yaptıştır. Ayrıca engelliler ve engelli dernekleri adına Danıştay ve yerel mahkemeler nezdinde gönüllü olarak onlarca dava takip etmiştir. Halen Türkiye Sakatlar Derneği Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir