Ana Sayfa / Gündem / Engellilerin istediği kitap evlerine gönderilecek

Engellilerin istediği kitap evlerine gönderilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engellileri kitap okumaya teşvik etmek amacıyla kütüphaneden istedikleri kitapları evlerine ücretsiz kargoyla ulaştıracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek için dünyada bir ilke imza attı. Artık engelli vatandaşlar kütüphaneye gitmeden istediği kitap, ücretsiz kargo ile evlerine ulaşacak. Ayrıca kendilerine verilecek özel şifre ile 22 bin eserin yer aldığı İBB e-kitap arşivine sınırsız erişim imkanı sağlanacak. Evlerde ve kütüphanelerde, ilk ve ortaokul çağındaki engelli çocuklara kitap okuma hizmeti verilecek.

475 BİN 500 KİTAP KARGO SİSTEMİNE ENTEGRE EDİLDİ

İBB’ye bağlı 21 kütüphanede uygulanan ödünç kitap uygulaması, engelli vatandaşlara özel evlere ücretsiz kargo hizmetiyle bütünleştirildi. Bu özelliğiyle dünyada bir ilk olan yeni uygulamaya göre engelli vatandaşlar okumak istediği kitabı, kütüphaneye gitmeden temin edebilecek. Bunun için ilk önce http://ataturkkitapligi.ibb.gov.tradresinden üye kaydı oluşturmaları gerekecek. Ardından “Adı, Soyadı, ev adresi, TC kimlik numarası ve engelli belgesi”ni kutuphanemuzeler@ibb.gov.tradresine mail atarak sisteme kayıt işlemlerini tamamlayacak. Kayıt işlemlerini tamamlayan engelli vatandaşlar kitap taleplerini kutuphanemuzeler@ibb.gov.trmail adresine iletecek. İkamet adresine en yakın konumdaki İBB’ye bağlı kütüphaneden, anlaşmalı kargo aracılığıyla kitap gönderilecek. Kitap okuması tamamlandıktan sonra kullanıcı, aynı mail adresine kitabı teslim edeceğine dair mail atacak. Kurye tarafından kitap yine evden teslim alınacak. Tüm kargo işlemleri ücretsiz olacak. Engelli vatandaşları kitap okumaya teşvik etmek için hayata geçirilen bu uygulama kapsamında Türk ve Dünya Klasikleri’nden seçkin eserler, tarih, edebiyat, şiir, roman, araştırma-inceleme başta olmak üzere birçok farklı konuda 475 bin 500 kitap kargo sistemiyle temin edilebilecek.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir