Ana Sayfa / Yazarlarımız / Hülya Özdemir / Başarılar Diliyorum

Başarılar Diliyorum

Bu aralar öğrencilerde sürekli bir gerginliğe tanık oluyorum. Değişen sistem daha stresli bir öğrenci hayatına sebep olmakta. Daha on sekiz yaşına gelmemiş küçük çocuklarımız, sınava gireceği yıl gelmemişken bile yıllarını şekillendireceği bir yolu seçmeleri gerektiğini görüyor ve bunun altından kalkmaya çalışıyor.

Bir birey olarak farkına vardığım en büyük stres sebebi çocuklarımızın geleceğe dair ne yapacaklarını bilmemeleri. Gelecekte gerçekten ne yapmak istediklerinin bilincine varamıyorlar.
Bundan doğan stres sınav stresine dönüşüyor çünkü nereye gideceklerini bilmedikleri bir yolda çabalamak istemiyorlar. Bir ebeveyn olarak çocuklarımıza yol göstermek ve önlerini aydınlatmak adına yapmamız gereken birçok şey olduğuna inanıyorum. Çocuklarımızı sadece üniversite zorunluluğu ve derslerle boğmak yerine neler yapmak istediğini keşfetmek gibi.

Onlarla kurduğumuz, onları anlamaya ve dinlemeye yönelik bir iletişimin geri dönüşünün fazlasıyla pozitif olacağını düşünüyorum. Çocuklarınızın sınav stresini yok etmeyin, sınavın bilincinde olmalılar ancak bu demek değil ki onu yalnız ve streste bırakın.

Çalışmadığını gördüğünüzde üstüne gitmeyin önce neler yaptığını sorun mesela. Daha bir şey yapmadıysa ona yiyecek bir şeyler hazırlayacağınızı, biraz çalışsa güzel olacağını söyleyin. Onu korkuları ve endişeleri ile baş başa bırakmak yerine, korkutmadan, ona bunun geleceğini belirleyeceğini anlatın. Çocuklarınıza önderlik edin ufkunu açın, geniş düşünmesini sağlayarak destek olun. Olun ki geleceğin desteği olsunlar. Yol gösterin ki kaybolmasınlar.

Ne yapacağını keşfedemediği için yanlış bölümleri okumaya çalışan ve yıllarını harap eden, kaybeden öğrenciler olmasınlar.

Sınav stresini birlikte yenmeye çalışın. Bağlarınızı koparmayın, desteğinizi eksik etmeyin ki bunların hepsinden güçlü bir şekilde çıkıp ne istediğini ve bunun için neler yapması gerektiğini bilen, geleceğe umutla bakan sağlıklı birer birey olabilsinler.

Sınava girecek tüm çocuklarımıza sınavlarında başarılar diliyorum…

Sevgiyle kalın

Bu habere de bakabilirisiniz

Rotamı Oraya Çeviriyorum

Bazı filmlerin açılış sahnesinde bir klişe olarak kişinin sabah rutini gösterilir. Sabah alarmla birlikte yataktan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir