Ana Sayfa / Gündem / TARİHİ SÜMELA MANASTIRI ZİYARETE AÇILDI

TARİHİ SÜMELA MANASTIRI ZİYARETE AÇILDI

TÜRKİYE’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan Trabzon’un Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da katıldığı törenle yeniden turizme kazandırıldı.

Türkiye’nin önemli tarihi, turistik ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Maçka’daki Karadağ eteklerinde bulunan tarihi Sümela Manastırı’nda, 4 yıl önce restorasyon ve yamaç kaya ıslah çalışması başlatıldı. Manastırda, kaya ve buz kütlelerinin düşerek olumsuzluğa yol açmaması için endüstriyel dağcılardan oluşan özel ekiple sürdürülen yamaç ıslah çalışması sona erdi. 3 aşamada, 79 bin metrekare alanda yürütülen çalışmalarda, ziyaretçilerin can güvenliğinin sağlanması amacıyla yaklaşık 4 bin ton ağırlığındaki kayaların temizliği yapıldı.

Tarihi manastıra açılı töreni

Manastırın restorasyonu tamamlanan birinci avluya kadar olan bölümünün açılışı; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora tarafından gerçekleştirilirken, Başkan Zorluoğlu ve protokol, açılışın ardından Sümela Manastırı’nı gezerek incelemelerde bulundu.

Türkiye’nin güçlü ve tarihi kültürel varlıklara sahip olduğuna işaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, bakanlık olarak bu varlıkların yaşatılması, korunması ve gelecek nesillere ulaştırılmasının en büyük sorumlulukları olduğunu sözlerine ekledi.

Açılışa katılan heyet daha sonra restorasyon çalışmalarının devam ettiği ikinci etap ve patika yolda bulunan Aya Varvara Kilisesi’ni gezdi.

SÜMELA MANASTIRI

Maçka’da Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, halk arasında ‘Meryem Ana’ adıyla da biliniyor. Hakkında çeşitli rivayetler de bulunan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13’üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, misafirhane, mutfak ve ayazmanın dışında toplam 72 oda bulunuyor. 88 yıl aranın ardından, manastırda 2010 yılında binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini, Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir