Ana Sayfa / Gündem / Görme engelliler için ‘akıllı asistan’

Görme engelliler için ‘akıllı asistan’

Yaşar Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi dört genç, kendileriyle aynı üniversitede okuyan görme engelli arkadaşlarının günlük hayatta yaşadığı problemlerden yola çıkarak onların günlük yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan akıllı asistan sistemini tasarladı.

YAŞAR Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi dört genç, İnsanların gözleriyle fark ettiği nesneleri, yazıları, yaklaşan cisimleri görme engelli bireylere sesli geri bildirim veren bir cihaz üretmeyi başardılar. Yapay zeka teknolojilerinden faydalanarak ortaya çıkan prototipte; yaya trafik ışıklarının durumunu bildirmek, yüz tanıma, para tanıma, fotoğraf üzerindeki yazıları ya da el yazılarını okumaya yardımcı olmak, önündeki ortamı betimleme gibi özellikler var.

ARKADAŞLARININ YAŞADIĞI SORUN İLHAMLARI OLDU

Dr. Öğretim Üyesi Korhan Karabulut’un danışmanlığını yaptığı projenin ortaya çıkış süreci hakkında bilgi veren Burak Oral, “Ben de bedensel engelliyim ve 4 yıldır Engelli Öğrenci Birimi Temsilcisi olduğum için engelli öğrencilerin yaşadığı sorunlara şahit oluyorum. Geçen yıl görme engelli bir arkadaşımız, fotoğraflar üzerindeki yazıları okuyan bir sistem olmadığı için yaşadığı bir problem sebebiyle birimimize başvurmuştu. Ufak bir araştırma sonucunda bu tarz sorunları çözmekte yardımcı olmak için yapılan cihazların çok yüksek fiyatlara sahip olması nedeniyle ülkemizde neredeyse hiç bulunmadığını fark ettik. bu cihazlar da görme engellilerin günlük hayatta yaşadığı sorunların çok az bir kısmına çözüm üretiyordu. Sınıf arkadaşlarım Emre Köksal, Buse Güneş ve Yağız Gazibaba ile konuşup bitirme projemizde, görme engellilerin günlük hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen bir yerli ürün yaratmak istedik

Akıllı Asistan Sisteminde para tanıma, yolda yürürken karşılaşılan problemler gibi birçok sorunu öğrendiklerini ve buna uygun bir prototip hazırladıklarını belirtti. Oral, süreci şöyle anlattı: “Kullanıcı, isterse hazırladığımız bileklik üzerindeki butonlar yardımıyla kullanabilirken isterse de sesli komutlar vererek kullanabiliyor. Bu özellikleri geliştirirken son zamanlarda tüm dünyada çok büyük bir ivme kazanmış olan yapay zeka modellerini, makine öğrenimi teknikleriyle oluşturduk. Bazı özelliklerimiz için tamamen bizim tasarladığımız modelleri kullanırken, bazı özelliklerimiz için daha önce geliştirilmiş modelleri projemize uyarladık.” dedi.

PROJE ÖZEL ÖDÜL ALDI

Akıllı Asistan Sistemi projesi, bu yıl 8’incisi düzenlenen, 11 üniversiteden 100’ü aşkın akademisyen ve binden fazla öğrencinin katıldığı sergide de Türkiye Bilişim Derneği Özel Ödülü’nü kazandı. Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölümü öğrencisi ve Engelli Öğrenci Birimi Temsilcisi Burak Oral, sınıf arkadaşları Emre Köksal, Buse Güneş, Yağız Gazibaba ile birlikte görme engelli arkadaşlarının yaşadıklarından ihlam alarak engelleri ortan kaldırmak istedi. Türkiye’de yapay zekâ modellerinin gelişiminde de rol alacağını umduklarını belirten üniversite öğrencisi gençler, projeyi gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları desteği bulabilirlerse, eklemek ve geliştirmek istedikleri birçok özelliği şimdiden belirlediklerini belirtti.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir