Ana Sayfa / Yazarlarımız / Mine Sueri / Tehdide tehdit…

Tehdide tehdit…

Ben, kızı tıp fakültesi 5. Sınıfta okuyan bir anneyim. Cerrah olmak isteyen, hekimlik yapmayı her şeyden çok seven, mesleği için henüz öğrenciyken bile pek çok fedakarlık yapmış ve daha da yapacak olan, gecesi gündüzü ders çalışmakla geçen bir kız çocuğunun annesiyim. Aynı zamanda kızımın aile kuracağını, anne olacağını, evine bakacağını ve ailesini ihmal etmeyeceğini de biliyorum. Biliyorum çünkü onu ben büyüttüm. Şayet bir erkek evladım olsaydı onu da böyle büyütürdüm; o da yemek yapardı, o da çocuğuna bakardı, o da evini temizler eşine yardım ederdi ve o da mesleğini hakkıyla icra ederdi.
Kendimi övmek için yazmıyorum bunları elbette, bir kadının da bir erkeğin de artık 70-80’lerdeki cinsiyet rollerinden çıkması gerektiğini belirtmek için yazıyorum. Artık herkes kabul etmeli ki bir kadın da cerrahlığı bir erkek kadar profesyonelce yapabilir ya da bir erkek de en az annesi kadar dört dörtlük bakabilir evladına.
Çocuklarımızı, annelerimizden babalarımızdan gördüğümüz cinsiyet rollerini aşılayarak büyütmeyi bırakmalıyız acilen. Artık oğlumuza su getirmesi için kızımıza emir vermemeliyiz ya da oğlumuz gidip almamalı her sabah ekmeği. Çocuklarımızın ufkunu genişletmeliyiz onları kimin karar verdiği bilinmeyen rollere hapsetmek yerine. Desteklemeliyiz çocuklarımızı. Sen kızsın bunu yapamazsın dersek kim Türkan Saylan olacak, kim Ayşe Kulin olacak, kim Canan Dağdeviren olacak bu ülkede?
Kızımın mesleği dolayısıyla tanıştığım ve severek takip ettiğim Çocuk Cerrahı Prof. Dr. Erbuğ Keskin çok güzel bir yazı yazmıştı geçenlerde, sizinle de paylaşmayı çok isterim:
***
Cerrahi isteyen kız öğrencilerim aldıkları puana uygun klinikleri görüp, kıyaslayıp karar vermek istiyorlar. .
Ve inanilmayacak kadar çok yerde aynı davranışla karşılaşıyorlar..
“Buraya gelme.. Burası kadınlara göre değil.. Senden öncekiler dayanamadılar..”
Hele bazı yerlerde aday dirençli çıkarsa alenen tehdit ediyorlar.. “Boşuna gelme burada kıdemliler kızlara vaka yaptırmaz.” .
Kimse ”Ben yaptırmam” demeye cesaret edemiyor, hep başka birileri suçlanıyor.. Bu anlaşılmaz cinsiyetçi bağnazlık çok eskiden beri vardı.
Ama bunu çok az kişi bu kadar yüksek sesle dile getirebiliyordu.
Benim sınıf arkadaşım kızlar da maruz kaldılar bu tutuma ama onlar taviz vermediler.
Geçen hafta bizim sınıftan 14 kız bir yemekte buluşmuşlardı.
Fotoğraf yollamışlar, saydım 11 i cerrahi branşlarda..

***
Yıllardır kadın cerrahlarla çalışıyorum.
Neden ”yapamazlar” deniyor anlayabilmiş değilim.. .

Boeing yöneten kadın ameliyat mı yapamayacak?

Uluslararası uzay üssüne komuta eden, uzayda aylarca bilimsel çalışma yapan kadın mı ameliyathanede çuvallayacak?

Aylarca bebeğinin başında uykusuz bekleyebilen anne mi nöbet uykusuzluğuna dayanamayacak?
.

Kızlar bu ilkellikleri her yerde yüksek sesle dile getirin!..
Bu açık bir ”Cinsiyet ayırımcılığı” suçudur. .
Bir kadının, kadın olduğu için bir işe girmesini engellemeye yönelik girişimlerin Türk Ceza Kanusu 122. maddesinde karşılığı üç yıla kadar hapistir.

Sizi vazgeçirmeye çalışanlara bu maddeyi hatırlatın.. .
Tehdide tehdit..
***

Sözüm size, destek bekleyen tüm kız çocukları; hakkınıza sahip çıkın, okumayı, sorgulamayı, bilimin ışığını asla bırakmayın. Yapamazsın diyenlere inat en iyisini yapın, olamazsın diyenlere inat en iyisi olun ve dikilin dar görüşlü insanların karşısına.
Bu ülkeyi bizler güzelleştireceğiz. Asla pes etmeyin.

Bu habere de bakabilirisiniz

Esrarengiz Bir Ada

“Hayatının sürekli tekrar ettiğini düşün. Şu an yaptığın şey seni mutlu etmiyorsa bir dahaki sefere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir