Ana Sayfa / Gündem / TOPLU TAŞIMADA ‘ÖZEL DESENLİ KOLTUKLAR’

TOPLU TAŞIMADA ‘ÖZEL DESENLİ KOLTUKLAR’

EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İLK KEZ OTOBÜSLERDE YAŞLILAR, ENGELLİLER, HAMİLE VE ÇOCUKLU KADINLARIN OTURMASI İÇİN ÖZEL DESENLİ KOLTUKLAR TASARLADI.

Başkent’in toplu taşıma ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, otobüslerde bir ilki gerçekleştirerek, yeni bir uygulamaya imza attı. EGO otobüslerinde engelli, yaşlı, hamile ve çocuklu kadınlar için ayrılan öncelikli koltuklara farkındalık oluşturulması amacıyla kaplama yapılıyor. İlk etapta 67 otobüsün koltuklarına kaplama yapıldı. Bu otobüslerin 2 bin 211 koltuğu da desenli kumaşlarla yenilendi. Kullanılamaz haldeki koltukların sağlam, rahat ve ergonomik yeni tiplerle değişimi sağlandı. Vatandaşların daha güvenli ve rahat ortamda yolculuk yapmalarını sağlamak amacıyla 150 otobüse ait 4 bin 950 koltuğun kumaş değişimi de etap etap yapılacak.

“Zaman Zaman Tatsızlıklar Yaşanabiliyor”

EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri, Başkent’in toplu taşıma hizmetlerinde her gün sefere çıkan bin 340 otobüsle, 750 binin üzerinde yolcu taşındığını belirterek, toplu taşımada büyük bir paya sahip EGO otobüslerinde ‘özel figür ve desenli’ koltuklar sayesinde özel durumu olan yolcuların bu uygulamadan sonra daha konforlu seyahat edebileceklerini söylediler. Toplu taşıma araçlarını kullanan engelli, yaşlı, hamile ve çocuklu kadınların sorunsuz bir şekilde seyahat etmeleri için toplu taşıma araçlarında özel koltuklar ayrıldığını hatırlatan yetkililer, “Öncelikli koltuk yolcuları ile diğer yolcular arasında zaman zaman tatsızlıklar yaşanabiliyor. Otobüslerde bugüne kadar yapılmamış özel tasarım koltuklar sayesinde yaşanan bu tatsızlıkların da önüne geçileceğini düşünüyoruz” bilgisini verdiler.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir