Ana Sayfa / Etkinlikler / “Uluslararası Trabzon Horon Festivali”

“Uluslararası Trabzon Horon Festivali”

Trabzon’da “9 Ülke El Ele Hayde Horona” sloganıyla düzenlenen “Uluslararası Trabzon Horon Festivali”, konuk ülke dansçılarının ve protokolün katıldığı kortej yürüyüşünün ardından, coşkulu bir açılış ve vatandaşların yoğun ilgisiyle başladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi organizasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Valiliği ve Ortahisar Belediyesinin destekleriyle düzenlenen festivale, Türkiye’nin yanı sıra, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bulgaristan, Gürcistan, İran, Meksika, Rusya ve Yunanistan’dan halk oyunları ve dans grupları katıldı. Tarihi belediye binasında açılış öncesi ağırladığı yabancı konuklarına festivale katılımları için teşekkür eden ve ilerleyen yıllarda kendilerini festivalde yeniden görmeyi istediklerini ifade eden Başkan Zorluoğlu, açılışta yaptığı konuşmada da Trabzon’un çok güzel günlerinden birini yaşadığını söyledi.

2 Ağustos’un anlama ve önemine işaret ederek Trabzonspor’un 52. kuruluş yıl dönümünü tekrar kutlayan Başkan Zorluoğlu, “İnşallah nice senelerde nice şampiyonluklarda Trabzonspor’umuzla beraber olmayı temenni ediyoruz. Bugün aramızda 9 farklı ülkeden, 500’ün üzerinde misafirimiz var. Sanatçılarımız var. Bu akşam onların gösterileriyle unutulmaz anları hep beraber yaşayacağız. Ben ülkemiz dışından gelen misafirlerimize de bu vesileyle ‘hoş geldiniz’ diyorum” dedi.

“FESTİVALİMİZ GELENEKSEL OLACAK”

Trabzon için çok önemli çalışmalar içerisinde olduklarını belirten Başkan Zorluoğlu, “Çok kısa süre içerisinde projelerimizi bir bir hayata geçireceğiz. Siz değerli hemşerilerimiz ve bizleri ziyaret eden turistlerimizin hayatının ne kadar kolaylaşacağını, bu şehirde yaşamaktan daha fazla zevk alacağımızı beraber göreceğiz. Seçim döneminde de söylemiştik. Trabzon’da daha fazla festival, daha fazla kültürel ve sanatsal etkinlik düzenleyeceğiz. Çünkü sıkıcı şehirler gelişemez. Şehrimizi daha cazip ve çekici hale getirmek zorundayız. Bu da kültürel ve sanatsal etkinliklerle olur. Biz de bugün bir anlamda bunun başlangıcını yapmış oluyoruz. İnşallah 3 gün boyunca çok değerli sanatçılarımız sizlerle birlikte olacak. Önümüzdeki dönemlerde bu tür etkinlikleri artırarak devam ettireceğiz. Önümüzdeki yıl bu festivali geleneksel hale getirip Trabzon’umuzun kültürünü oraya yansıtarak, çok daha büyük bir organizasyonu gerçekleştireceğiz. Festivalde emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından yerli ve yabancı ekiplerin dans gösterileriyle devam eden festival açılış programına, vatandaşlar da horon oyunlarıyla renk katarken, 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı Atatürk Alanı’ndaki ilk gün programı, Ekin Uzunlar’ın büyük beğeni toplayan konseriyle son buldu.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir