Ana Sayfa / Yazarlarımız / Hülya Özdemir / Zorbalığı durdurun!

Zorbalığı durdurun!

Çocuklarımız okulda, mahallede, aile içinde ve en çok da sosyal medyada türlü türlü zorbalıklara maruz kalıyor. Sadece çocuklarımız değil, kimi zaman bu zorbalığa biz de maruz kalıyoruz. İnanmak istemesek de, eğer biraz dikkatli olur ve çocuklarımızı izlersek ne yazık ki onların da kimi zaman zorbalık yaptığını gözlemliyoruz. Kendini özgürce, hiçbir sorumluluk veya cezaya maruz kalmadan “ifade edebileceğini” öğrenen insanlar, sosyal medyada çocuklarımızın özgüveni ve mutluluğu için çok büyük bir tehdit oluşturuyor.

Zorbalık, öğrenilen bir davranıştır. Öğrenilen davranışların çoğu öğrenildiği gibi unutturulabilir, yerine farklı davranışlar yerleştirilebilir. Fakat ebeveynler tarafından yapılması gereken birkaç şey vardır:

1. Arkadaşlığı güzel hale getirin.

Çocuklar çevrelerindeki yetişkinleri örnek alırlar. Önce siz güzel arkadaşlıklar kurun, onlarla çocuklarınız yanınızdayken buluşun, hep birlikte güzel anlar paylaşın. Arkadaşlarınızın güzel özelliklerinden sık sık çocuklarınıza bahsedin. Bazen ne kadar mükemmel olduklarından bahsetmekten çok yanlışlarından, hatalarından bahseder oluyoruz. İyi bir arkadaş bazen biz ebeveynlerden bile daha çok koruyabiliyor çocuklarımızı.

2. Kibarlığı, sevecenliği ve empati yapmayı öğretin.

Çocukların bu davranışlar için kapasitesi vardır ve öğrenmeleri için hiçbir yaş küçük veya büyük değildir. Genelde kendilerinden büyük kişilere karşı böyle davranırken, yaşıtlarına karşı kibar davranmayı unuturlar. Erkek çocukları bazen bu kavramlardan mahrum bırakılır, içinde bulunduğumuz ataerkil düzen nedeniyle öğrenmeleri gerekli bulunmayabilir ve bu ilerleyen yaşlarda fiziksel şiddet ile kendi duygularını ifade etmelerine sebep verebilir. Sözcüklerle, saygı ve empati ile iletişim kurma becerisi her çocuğa öğretilmelidir ve öğretilebilir.

3. Duygusal zekanın önemi.

Kimin güvenli, kimin sadık olduğunu anlamalarını sağlayın. İlişkisel saldırganlıkla ilgili konuşun. Saldırganlığı farkedebilirlerse ve ismini koyabilirlerse dur diyebilirler. Çocuklarınızla iletişim kurmaktan, doğruyu ve yanlışı anlatmaktan asla çekinmeyin, konu toplum içinde bir tabu olsa dahi.

4. Korumayı öğretin.

Mağdur olanları koruyan insanlar vardır. Zorbalığa 8 saniye içinde cevap verebilindiğinde zorbalığın durdurabilindiği kanıtlanmış bir gerçek. Bazı çocuklar diğerlerinden daha güçlü. İnsanları korumayı ve savunmayı olumlu hale getirelim. Eğer çocuğumuzun fiziksel gücünün farkındaysak mutlaka bu gücü iyiliğe ve korumaya yönlendirin.

5. İnternet aktivitelerini kontrol altına alın.

Çoğu saldırganlık durumu okul saatleri dışında internet üzerinden gerçekleşir. Çocuğunuzun internet aktivitelerini kontrol etmek günümüz sosyal medyası konu bahis olduğunda, tahmin ettiğinizden çok daha önemli olabilir.

6. Okul haricinde insan tanımaları için onlara fırsat yaratın.

Spor aktiviteleri, mahalle arkadaşları, hobilere sahip olmalarının çocuklar için listelerde yararı vardır. Bunlar aynı zamanda zorbalık yapmamaya ya da yapıldığında daha kolay müdahale edilmesine yardımcı olur.

7. Lütfen… “Çocuklar arasında olur böyle şeyler işte…” demeyin.

Zorbalık, şiddet, alay etmek, dışlamak, tartaklamak çocukların içinde olan, değil öğrendikleri davranışlardır. Asla çocuklar arasında olur böyle şeyler diyerek çocukların gözünde zorbalığı normalleştirmeyin.

Toplum olarak çok daha iyi olabiliriz. En azından daha iyi olmayı denemeliyiz.

Bu habere de bakabilirisiniz

Başarılar Diliyorum

Bu aralar öğrencilerde sürekli bir gerginliğe tanık oluyorum. Değişen sistem daha stresli bir öğrenci hayatına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir