Ana Sayfa / Gündem / ‘Hayat Tamircisi’ Hasan Kızıl artık hayvanlara 3D yazıcı ile protez yapıyor

‘Hayat Tamircisi’ Hasan Kızıl artık hayvanlara 3D yazıcı ile protez yapıyor

Çevresinde bulduğu basit malzemeleri kullanarak 5 yıl önce hayvanlara yürüteç ve protez yapmaya başlayan Hasan Zeyd Kızıl, artık 3D yazıcı ile daha profesyonel yürüteçler yapıyor.

Hikayesini BBC Türkçe’yle ilk kez 2 yıl önce paylaşan Hasan Zeyd, o günden bu yana yardım ettiği hayvanları ve yardım yolculuğunun nasıl ilerlediğini anlatıyor.

2,5 senedir yürüteç yapıyorum. Yürüteç yapma sebebim tamamen hayvanlara olan sevgimden dolayı.

Hasan o günden bu yana birçok hayvana daha özgürlük verdi. BBC haberinden sonra projem bayağı yayıldı ve haberden sonra bir 3D yazıcı hediye almıştım bir firmadan sonra bir AVM bana atölye açıp malzeme desteği vermeye başladı. O 3D yazıcıyla PLA filamenti kullanarak daha profesyonel protezler yapıyorum.

Bir çoban çocuk getirmişti o kartalı sonra 3D yazıcıdan bir tane ayak yapmıştım yine PLA  filaments kullanarak ve taktığım zaman normalde kartallar da inanılmaz vahşi ve hiçbir şeyi onlar bağlamanıza izin vermezler. Ve kartallar ayakları olmadığı zaman uçamıyorlar ve havalanamıyorlar. Ama o protezi taktığım zaman hemen kabullendi ve hemen yürümeye başladı. İnanılmaz mutlu olmuştu. Zaten hemen uçmaya çalışıyor böyle çok keyifliydi.

Profesyonel eğitim almadığı için Hasan’ı eleştirenler de oldu. Etraftan eleştiriler de alıyordum “sen bir veteriner değilsin, sen hayvanların anatomisini bilmiyorsun, sen neden protez yapıyorsun, sen neden yürüteç yapıyorsun”  sonra daha fazla araştırmalara başladım. Yani her hayvanın anatomisine uygun yürüteç ve protezler yapmaya başladım. Ve en sonunda dört tane veteriner yürüteçlerimi onayladı.

Bir kez “sen Allah’ın işine karışıyorsun, sen dengeyi bozuyorsun, o köpek sakatlandı mı ölecek, bu bir denge ”  diyenler oldu. Ama ben her şeye rağmen, kulağımı kapatıp projeme devam ettim. google dan, kitaplardan, aklınıza gelebilecek bütün kaynaklardan hep araştırma yaptım, durmadım. Daha sağlıklı bir yürüteç nasıl yapabilirim diye. Tabii birkaç veterinerden de yardım aldığım olmuştu aslında. Yani çok vakam oldu, her biri beni ayrı etkiledi. Ama kuzu vakam vardı ve ayakları tutmuyordu. Biz ona yürüteç taktık. İlk işi annesine koşup sütünü içmekti. Yani tek hayali annesine koşmakmış.

Protez ve yürüteçler için  ücret talep etmiyor.

Bu gezegenin gerçek sahipleri onlar. Ve bu gezegenin gerçek sahiplerine birkaç demir parçasını bir araya getirmişim yürüteç ve protez yapmışım, bu bir hiç. Bizim her zaman hayvanlara ihtiyacımız var. Herkes başarıdan bahsediyor. Ve herkes bu gezegene iz bırakmak istiyor. Yani sizde şu an hala hayattayken bu gezegene bütün canlılar için güzel izlerinizi bırakın.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sinop’ta engellilere yönelik proje destek başvuruları başladı

Sinop Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından (İŞKUR) 2021/2. dönem engellilere yönelik proje destek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir