Ana Sayfa / Yazarlarımız / Nermin Karlı / Bedava Tablet – Eğitim Sistemi

Bedava Tablet – Eğitim Sistemi

Pandemi nedeniyle kapatılan okullar kademeli olarak yüz yüze eğitime açılmakta. Bu zaman dilimi içerisinde eğitim nasıldı. Tüm velilerde endişe.

 

-Veli 1 “okullarda açılmadı bu çocuklarla nasıl uğraşacağım hepsi evde başıma kaldı” .

-Veli 2 “Derslerden de anlamıyorum ki nasıl okuyacak bu çocuk”.

-Veli 3 “Kendi öğretmeniyle görüşüp özel ders aldırayım”.

-Veli 4 “Uzaktan eğitim için gerekli materyalleri nasıl sağlayacağım”

-Veli 5 “Ozel okulda okuyor zaten o kadar para veriyorum öğretmen anlatacak öğretecek mecbur”.

-Veli 6 “Tüm olanaksızlıklara rağmen çocuğum evde televizyonda eba tv izliyor”.

 

Veli sıralamalarını arttırabiliriz. Çocuk nerede nasıl eğitim alıyor bu süreçte ne düşünüyor. Eğitimdeki eşitsizliği en derinden hissediyor. Bir çocuk bir taraftan tabletinden canlı derslere bağlanmaya çalışırken diğer taraftan bilgisayarı ile uğraşıyor canlı derse girebilmek için. Diğer çocuk ise akşam eve gelen babasından “acaba bana tablet alabilir mi “diye soruyor.

 

Teknolojinin çok gerisinde olan çocuğun ise rüyalarını süslüyor sanki.  Telefon, tablet ve bilgisayar fiyatlarında artış başlıyor. Kitapevine giriyorsunuz sonsuz seçenekte her biri ayrı özelliklere sahip soru kitapları. Yayınevlerinin yarışı.

 

Bir taraftan bu dönemde işsiz kalan ebeveynler, eve ekmek götürme telaşındayken çocuğunun eğitimini nasıl sağlayacağım diye düşünmeye başlıyor, bir taraftan “zaten bu çocuktan adam olmaz” diyen ebeveynler.

 

Maddi sıkıntı yaşamayan ebeveyn de ise bir eğitimciye karşı “para veriyorum öğretecek” diyebilen. Bir tek teknolojik cihazla iki veya üç çocuğunun ders takibi, etkinlik takibi, canlı ders takibi yapmaya çalışan ebeveynler.

Eşitsizliği çocuk kendi yaşadığı eğitim sisteminde görmüyor mu? Pandemi sürecinde mart ayında kapatılan okullar haziran ayında tatile girdi. Tekrar eylül ayında açıldı. Haziran’dan eylül’e kadar olan süreçte bu çocukların yararlanabilmeleri için bir teknolojik cihaz temin edilemez miydi? Ülkemizde bunu düşünebilecek tek kurum diyorum Acun Ilıcalı mıydı?

 

Çocuklarımızın sağlık hakkı olduğu kadar eğitim hakkı da var. En temel hakkı değil midir eşit bir eğitim hakkı?  Eşitsizlik yaşamın her alanına nüfuz etmiştir. Bu durum sosyal adaletin ve eşitliliğin yok olmasına, eğitim birliğinin bozulmasına neden olmuyor mu?

 

Şimdi soruyorum çocuklar bu eğitim fikrinin neresinde kaldı?  Bu pandemi sürecinde nasıl bir psikolojiye girdiler. Nasıl bir nesil bizi bekliyor.???

 

Saygılarımla…

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir