TUTARSIZLIK

Covid-19 kurallarına uyulmadığı ve karantina koşulları uygulanmadığına dair her gün sosyal medyada açıklamalar yapılıyor. Kurallara uymayanları biz tespit edemeyiz ki!
Hasta olan, durumu olmayan işçi sınıfı, alt sınıf hasta olduğunu bile bildirmiyor, neden mi?
Çünkü işe gitmezse çocukları eşi aç kalacak. Karantinada olan vatandaşın gıda, elektrik, su, kira masrafını kim karşılayacak? Covid 19 üst gelirlileri etkilemedi, neden mi? En iyi şekilde bakılıyor da ondan. İşe gitmezse para alamayacağım derdi yok, evdeki masrafları kim karşılayacak derdi yok, özel hastanelerde en iyi şekilde bakılıyor ve taburcu oluyor. Hiç üst gelirli insanların öldüğü haberini duyuyor musunuz? Ya da neden ölen kişilerin ismi açıklanmıyor bunu hiç düşünüyor musunuz?
Alt gelirli vatandaş toplu taşım aracına biniyor, sosyal mesafeden bahsediliyor. Toplu taşıma araçlarında bu sosyal mesafe neden yok. Maskeleri takın, alt sınıf dip dibe toplu taşıma araçlarına binsin, sonrada sosyal mesafeyi koruyun. Nasıl olacak bu. Eğer hasta olan vatandaşın her ihtiyacı karşılanırsa 14 gün için. İnanın hasta olan işe gitmeyecek, temas olmayacak, hastalık artışı olmayacaktır. Ya karantinada olup aç kalıp ölecek ya da çalışarak, evine ekmek götürerek ölecek.
Daha çok anlatılacak durum var ama şimdi de diğer bir durumu ele almak istiyorum.
Maskenin takılması ile ilgili kurallar, maske takma zorunluluğu ve bana bir şey olmaz görüşünde olanlar, kısıtlama gelmeden kendini kısıtlayamayanlar eğitim kısmına girdiği için yazımı iki kademeli yazdım.
Şu anda bu tarz eylemlerde bulunan kişiler varsa bunun tek nedeni eğitimsizliktir.
Covid – 19 en çok eğitimi etkiledi. Nasıl olmalıydı. Binlerce öğretmen atama bekliyor. Öğretmen ataması gerçekleştirilmesi, online ders saatlerini arttırarak en fazla 15 öğrenciye bir öğretmen düşecek şekilde online ders anlatılması. Bunun için ilk günden planlar yapılmalıydı.
Türkiye’ nin en ücra köşesindeki bir öğrenci bile online derslere katılabilmeliydi. Hatırlıyor musunuz Haziran ayında okullar tatil edildi. Eylül de tekrar kademeli olarak açılması kararlaştırıldı. Bu süreç içerisinde Türkiye ‘nin her bir yerinde alt yapı hazırlanmalı ve her bir öğrencinin online canlı derslere girebilmesi için teknolojik cihaz temin edilmeliydi. Hala temin edilemedi.
Ebeveynlere eğitimde çocuklarına nasıl destek olunabileceğine dair online seminerler verilmeliydi. Nedeni ise öğrenci nasıl ders çalışacağını bilmiyor, ebeyn ise çocuğunun nasıl ders çalışması gerektiğini bilmiyor. Eğitimsiz bir nesil ile karşı karşıyayız…
Kıssadan hisse Covid – 19 alt sınıfı etkiledi… NR..
Saygılarımla…

Bu habere de bakabilirisiniz

ÇOCUK VE BİZ

Neden çocukları her zaman yaftalıyoruz. Benim çocuğum Türkçe dersini yapamaz ya da İngilizceden anlamıyor veya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir