Ana Sayfa / Yazarlarımız / Nermin Karlı / MADDİ ALEMDEN MANEVİ ALEME GEÇİŞ

MADDİ ALEMDEN MANEVİ ALEME GEÇİŞ

Hastalıklar, virüsler, depremler, savaşlar, kazalar, kadına ve çocuklara uygulanan şiddet, taciz, tecavüz, sosyal medya bağımlılığı, savaş içeren silahların konuştuğu oyunlar, televizyonda yayınlanan diziler, evlenme programları, yemek programları yapılan nimeti bile eleştirenler, gündüz kuşağında yayınlanan anormal olaylar, vahşice öldürülen insanlar, hayvanlar vs.. vs..

Bizler kimdik?

Bunlara seyirci kalan kendi varlığını, benliğini bile unutan? Bizi biz yapan değerleri hiçe sayan kimlerdi?

Maddi alemden manevi aleme geçiş sürecini nasıl atlatacağını bilemeyen bir durum yaşıyor tüm dünya. Bir an önce okul saati gelse de çocuklar okula gitse, bende gün içinde şu ya da bu programların yorumunu yapsam. Üstüne de birkaç ben katsam arkadaşlarla gün partileri, dedikodu..

Çocuk okuldan gelince zaten hangi ders işlendiğinin, gününün nasıl geçtiğinden bihaber olanlar. Ders başarısı düşük olduğunda da suçlu arayan ebeveynler. En ufacık yaptığı bir sesle çocuğunu küçük düşürücü ifadeden sakınmayanlar. Tüm ilişkilerinde çıkar gözetenler. Rabbimin emaneti gözüyle bakmayıp her türlü şiddetten koruyamayan, sevgiyi en arka plana itenler. Evindeki eşyaları onu ya da bunu beğenmeyip tek derdi bu olanlar. Şu arabayı değiştirmeliyiz diye bakanlar. Siz fabrika sahipleri kendi ülkene ‘maske yok’ diyen ve stoklayanlar. Başka ülkelere fahiş fiyatla maske satmaya kalkanlar. Savaş olan ülkelerde açlık sefalet korku kol gezerken uzaktan seyirci kalanlar.

Kendi evinde yemeği pişerken ballandıra ballandıra ben şu yemeği yaptım diye anlatan bir fotoğrafla sosyal medyada paylasan, karşındaki insanın alım gücünün olup olmadığını hiç düşünmeyen insanoğlu. Sosyal medyada izlediğin şiddet, korku, ahlaksızlık, vahşet, entrika dönen olayları izlediğin yetmiyormuş gibi çocuklarına da izlettirenler. Teknolojinin kölesi olanlar..

İzlediğiniz, gördüğünüz, duyduğunuz her şeyi kendinize çektiniz ve gittikçe onlar gibi olmaya başladınız. Öfkeli, saldırgan, vahşi, ahlaksız, umutsuz, kötümser, şüpheci olmaya başladınız. Düşünmemeye başladınız. Gittikçe izlediğiniz şeylere benzemeye başladınız.

Her şeye seyirci kalan insanoğlu yavaşlamanın ve dur demenin zamanı geldi. Maddi alemden manevi aleme geçişiniz zorlu olacak. Bunlara ‘dur’ demediğiniz sürece…

Seni asıl sen yapan şey neydi? Varlık amacımızı anlayabileceğimiz bilim dalları oluştu. Çekim Yasasını, Kuantum Fiziğini keşfettiniz ama bunları çok farklı amaçlar için kullandınız. İnsanlığın hayrına olmayacak şekilde… Bill Gates 2015 yılında Batı Afrika’yı sarsan ebola ile ilgili yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur.” diyen Gates, “Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz.” ifadelerini kullanmıştı. Teknolojinin bu kadar ilerlemesine katkı sağlayan bizler. İlimi ve bilimi insanlığın hayrına neden kullanmadık. En yakın olduğunuz kişilerle bile teknolojinin yardımıyla duygularından habersiz görüşmeler yaparken hep atladınız. Duygularını, hislerini, ne düşündüğünü İnsan olmanın gerekleri bir bir unutturuldu.

Sen; anneni, babanı, çocuğunu, kardeşini inkar eden, onlar yokmuş gibi davranan, yaşayan. Kendi özeline saygısı olmadığı gibi başkalarının da özeline saygısı olmayanlar. Dur demenin zamanı geldi. Yaptığımız her şeyden biz sorumlu değil miyiz? Hiç durup da düşünebildiniz mi? Ne verdilerse aldınız. Teknolojinin ve teknolojinin getirdiği tüm olumsuzlukları kendi benliğinize kadar yerleştirdiniz. Kölesi oldunuz. Açlıktan, açlığın neden olduğu hastalıklara sesini çıkarmayanlar. Artık güzel şeyleri kendimize çekmenin zamanı gelmedi mi?

Maddi alemden uzaklaş, manevi aleme geç artık. Duygularının, hissettiklerinin, hissettirdiklerinin farkına var. İçinde var olan karanlığı ancak sen aydınlatabilirsin. Korkuyorsun hiçbir zaman korkmadığın gibi, çaresiz hissediyorsun hiç bu çaresizliğe düşmedin çünkü. Yavaşla düşünmeye başla. Yolunu aydınlatacak tek şey sensin… Senin farkındalığın. Manevi duygularına yönel. İnsan gibi insan olabilmenin yolları senin duygularında. Gerçek sevgiyi, saygıyı, samimiyeti, doğallığı, gücü, içinde sakladığın güzel olan tüm duyguları şimdi ortaya çıkarma zamanı..

NR…

Nermin Karlı

Bu habere de bakabilirisiniz

TUTARSIZLIK

Covid-19 kurallarına uyulmadığı ve karantina koşulları uygulanmadığına dair her gün sosyal medyada açıklamalar yapılıyor. Kurallara …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir